мар 24

На 29 март ще преместим часовника с един час напред и ще преминем към лятно часово време. Какво ще се случи с нашия организъм след тази `малка` промяна?.

Изследователите са открили, че преместването на часовника към лятно часово време през последната неделя от март увеличава риска от инфаркт на миокарда през следващата седмица поради недостатъчен сън през този период. От друга страна връщането на часовника през есента намалява риска, но в по-тесни граници.

Резултатите показват, че броят на сърдечните кризи статистически нараства с около 5% през първата седмица след промяната. Нарушението на хронобиологичните ритми- намаляването на съня с един час и последващото нарушението на съня са вероятните причини за това, казва д-р И.Янски-един от участниците в изследването.

По мое мнение промяната на `биологичния` часовник с настройването към лятното часово време допълнително засилва стресовите симптоми. Рискьт за това е най-голям в понеделник и вторник след смяната на часовото време.Доказано е, че разстройването на биологичния часовник е пряко свързано с нарушаване секрецията на Мелатонин-естествения хормон на съня. Оставено на саморегулация, състоянието се стабилизира в рамките на седмица до десетина дни. Решението за бързо справяне с този проблем е внасянето отвън на Мелатонин, който бьрзо регулира биологичния часовник. Препоръчвам на всички, които през годините са имали такъв проблем, да приемат по една таблетка Мелатонин-Амрбоз вечер през седмицата преди смяната на часовото време, както и две седмици след това, за да настроят биологичния си часовник към лятното часово време.

Leave a Reply




Kонслутация по Skype


В помощ на своите пациенти д-р Герев извършва предплатени консултации по Skype.


drgerev skype

добави Skype абонат